NIE POSIADASZ JESZCZE KONTA? ZAREJESTRUJ SIĘ.
Korzyści z posiadania konta:
Suplementy dla ciężarnych oraz witaminy dla kobiet karmiących to duża dawka potrzebnych mikro i makroelementów dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu oraz składników potrzebnych dla Twojego dziecka. Preparaty dostępne w naszej aptece to starannie dobrane substancje rekomendowane przez ginekologów, które wspierają organizm mam, zapewniając im dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój dziecka.
Skontaktuj się z nami i wybierz substancje odżywcze wspomagające organizm na każdym etapie tego wyjątkowego okresu. Sprawdź, jakie witaminy przyjmować w ciąży i wybierz odpowiedni zestaw witamin dla ciężarnych lub karmiących mam.
Ciąża to piękny okres w życiu kobiety, ale również bardzo wymagający. Od tego momentu jesteś odpowiedzialna już nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się w Twoim łonie dziecko. Na tym etapie najważniejsze są odpowiednie witaminy i minerały dla kobiet w ciąży, które zapewnią zdrowie Tobie oraz prawidłowy rozwój Twojemu maluchowi. Kobieta ciężarna ma znacznie wyższe zapotrzebowanie na witaminy i minerały, dlatego bardzo ciężko jest dostarczyć odpowiednich składników za pomocą samej diety. Stąd też popularność, jaką cieszą się dostępne na rynku preparaty dla kobiet w ciąży. Oferta jest tak szeroka, że dobrze jest wiedzieć, jaki zestaw witamin w ciąży wybrać.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje pięć składników, na które należy zwrócić szczególną uwagę w okresie ciąży.
Niezbędne witaminy dla przyszłych mam to:
kwas foliowy – jest witaminą z grupy B, a dokładniej jest to witamina B9, która ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Kwas foliowy dobrze jest zażywać już na etapie planowania ciąży, ponieważ ułatwia on zapłodnienie. Organizm nie jest w stanie sam wyprodukować witaminy B9, dlatego tak istotna jest jej suplementacja. Przyczynia się ona bowiem do prawidłowego dojrzewania czerwonych krwinek, zapobiegając tym samym anemii. Najważniejszą rolą kwasu foliowego jest jednak udział w tworzeniu się cewy nerwowej, czyli zawiązka układu nerwowego u płodu. Regularne stosowanie kwasu foliowego minimalizuje ryzyko wystąpienia u narodzonego dziecka wad cewy nerwowej, do których zalicza się m.in. bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Kwas foliowy znajdziesz w takich produktach jak: fasolka, brukselka, kapusta, marchew, kalafior, szparagi, sałata, pomarańcze i banany. Witaminę B9 zawiera również wątróbka, jednak ze względu na to, że magazynuje ona również szkodliwe substancje, nie jest zalecane jej spożywanie w zbyt dużych ilościach. Organizm kobiety w tym szczególnym okresie wymaga dużo większej ilości kwasu foliowego, niż można go dostarczyć wraz z pożywieniem. Niezbędny jest w tym przypadku odpowiedni kompleks witamin dla ciężarnych, zawierający kwas foliowy lub osobny preparat. Apteka internetowa Sanfarma pomoże zadbać Ci o prawidłowy poziom witaminy B9, oferując najlepsze witaminy dla ciężarnych;
kwas DHA – to wielonienasycony kwas tłuszczowy należący do grupy omega-3. Najwięcej tego kwasu znajdziesz w rybach morskich i słodkowodnych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy gatunek będzie odpowiedni dla kobiet w ciąży. Należy w tym czasie unikać ryb, które są drapieżnikami, ponieważ magazynują one w swoim organizmie zanieczyszczenia. Bezpiecznie więc będzie sięgać po gatunki, które charakteryzują się krótszą żywotnością i żyją w naturalnym środowisku wolnym od zanieczyszczeń, jak na przykład norweski łosoś, śledź, karp, mintaj, sardynki. Dlaczego suplementacja witamin w ciąży powinna uwzględniać kwas DHA? Ponieważ stanowi on głównym składnik budulcowy układu nerwowego i mózgu, tym samym warunkując jego prawidłowy rozwój. Poprawia również funkcjonowanie systemu immunologicznego oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju wzroku. Witaminy dla ciężarnych z kwasami omega minimalizują ryzyko wystąpienia alergii i astmy u Twojego dziecka, a Ciebie z kolei chronią przed wystąpieniem depresji poporodowej. Dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży odpowiednie dawki kwasu DHA, mają większą masę urodzeniową, ale także długość ciała oraz obwód główki, co wiąże się bezpośrednio z mniejszym ryzykiem wystąpienia przedwczesnego porodu. Witaminy dla kobiet w ciąży z DHA kupisz w aptece internetowej Sanfarma;
jod – pierwiastek ten bierze udział przy produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny – hormonów tarczycy, które są niezbędne podczas wielu procesów metabolicznych i rozwojowych, zachodzących w ludzkim organizmie. Tyroksyna ma ogromne znaczenie przy rozwoju ośrodkowego układu nerwowego płodu, dlatego niedobór jodu może doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Jod pozwala również na donoszenie ciąży, jego braki mogą bowiem prowadzić do poronienia czy przedwczesnego porodu. Hormony tarczycy, regulują również proces produkcji mleka u matki. Jod znajdziesz przede wszystkim w rybach morskich takich jak dorsz, łosoś makrela, skorupiakach oraz jajkach i nabiale. Jeśli chodzi o warzywa i owoce, to ilość jodu w nich zawarta będzie w dużej mierze zależała od jakości gleby, w której rosną. Jod dostarczany z pożywienia, wchłaniany jest przez przewód pokarmowy. Może być on przyswajany również poprzez drogi oddechowe, dlatego bardzo często kobietom w ciąży zaleca się wyjazdy nad morze i spacery po plaży, gdzie pierwiastek ten występuje w dużych stężeniach. Jeśli jednak wyjazd nad morze nie jest w Twoim zasięgu, witaminy z jodem dla ciężarnych dostępne w aptece Sanfarma, pomogą rozwiązać ten problem;
witamina D3 – może być ona syntezowana w skórze za pomocą promieni słonecznych, jednak w tej szerokości geograficznej trudno o odpowiednią ilość słońca, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jedną z ważniejszych funkcji tej witaminy jest zapewnienie lepszej przyswajalności wapnia i prawidłowego rozwoju układu kostnego płodu. Wapń w niezbędnych ilościach pobierana jest z kości matki, dlatego tak ważne jest uzupełnienie diety witaminą D3, która zabezpieczy przed demineralizacją kości. Odpowiednie ilości tej witaminy zapobiegają wystąpieniu cukrzycy ciążowej oraz stanu przedrzucawkowego. D3 zmniejsza również ryzyko przedwczesnego porodu, a także małej masy urodzeniowej dziecka. Ponadto zapobiega wystąpieniu wrodzonej krzywicy u dziecka i infekcjom bakteryjnym pochwy u matki;
żelazo – duże pokłady żelaza w trakcie ciąży są transportowane do płodu oraz łożyska, stąd też zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Niedobory żelaza prowadzą do niedokrwistości, dlatego tak ważne są odpowiednie witaminy dla przyszłej mamy, zawierające spore ilości tego składnika. Jego braki mogą obniżać koncentrację oraz powodować problemy z pamięcią. Może być to również powód przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Żelazo nie tylko pozwoli uniknąć takich przypadków, ale zadba również o prawidłowy rozwój płodu oraz wzmocni odporność immunologiczną dziecka po urodzeniu. Żelaza szukaj w takich produktach jak: czerwone mięso, drób, podroby, rośliny strączkowe, szpinak, natka pietruszki, orzechy, pieczywo razowe. Ze względu na intensywny rozwój dziecka szczególnie w drugim oraz trzecim trymestrze, najprawdopodobniej żelazo przyswajane z pożywienia będzie niewystarczające i wtedy powinnaś po konsultacji z lekarzem prowadzącym sięgnąć po tabletki dla ciężarnych, zawierające żelazo.
Nie oznacza to, że każda kobieta w ciąży musi przyjmować wszystkie witaminy rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Jeśli na przykład Twoje badania wykazują prawidłowy poziom żelaza, to wręcz nie zaleca się jego dodatkowej suplementacji.
Pierwsze 12 tygodni ciąży to czas, kiedy w Twoim brzuchu rozwijają się zalążki tkanek, organów i całych układów. Pierwszy trymestr stanowi również największe ryzyko utraty ciąży. Na tym etapie nie potrzebujesz spożywać dużo więcej kalorii, ale powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz. Prawidłowa dieta, czyli zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana pod kątem składników odżywczych to podstawa. Niestety często jest ona niewystarczająca i wymaga dodatkowej suplementacji. Jakie witaminy w pierwszym trymestrze ciąży powinnaś przyjmować, aby zapewnić dobre warunki do rozwoju swojej pociechy?
Suplementy diety w 1. trymestrze ciąży powinny zawierać:
kwas foliowy – jeśli rozpoczęłaś suplementację kwasem foliowym już na etapie planowania ciąży, to powinnaś ją kontynuować w dziennej dawce ok. 0,4 mg;
kwas DHA – w ilości około 200–600 mg dziennie;
jod – 250 μg dziennie;
witaminę B6 – stosuj ją w przypadku silnych mdłości i wymiotów. Ok. 2 mg dziennie.
To, jakie witaminy w pierwszych tygodniach ciąży przyjmować, powinien ustalić lekarz prowadzący Twoją ciążę.
Drugi trymestr ciąży zaczyna się w 13. tygodniu i kończy się w 27 tygodniu. Ciąża jest bezpieczniejsza, Twój brzuch jeszcze nie ogranicza ruchów, a rozwój dziecka jest już mocno zaawansowany. To czas, kiedy niezbędny będzie. m.in. wapń, który zagwarantuje odpowiedni rozwój układu kostnego. W tym celu do suplementacji będziesz musiała wprowadzić witaminę D3. Po jakie witaminy w drugim trymestrze ciąży należy jeszcze sięgać?
Witaminy na drugi trymestr ciąży to:
kwas foliowy – nadal należy kontynuować suplementację kwasem foliowym w ilości 0,4 mg dziennie;
kwas DHA - 200-500 mg dziennie;
jod – 250 μg dziennie;
witamina D3 – na tym etapie należy wprowadzić dodatkowo suplementację witaminą D3 w dawce ok. 20-25 μg dziennie;
żelazo – jeśli wyniki badań wykażą niedobory tego składnika, lekarz zaleci jego uzupełnienie. Najczęściej jest to dawka 30–120 mg dziennie w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.
Dobrze, aby witaminy w 2. trymestrze ciąży obejmowały również witaminę C (może być dostarczana wraz z pożywieniem), ponieważ zwiększa ona wchłanianie żelaza. Jednak pamiętaj, że ostateczna decyzja, jakie witaminy w 2. trymestrze ciąży powinnaś przyjmować, należy do lekarza prowadzącego.
28. tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru. To okres, w którym Twoje dziecko przede wszystkim rośnie – zwiększa się jego długość ciała oraz masa. To również czas intensywnego rozwoju jego mózgu, dlatego ważną rolę odgrywają wtedy kwasy omega-3, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Jakie witaminy w 3. trymestrze ciąży powinna przyjmować przyszła mama?
Niezbędne witaminy w 3. trymestrze ciąży to:
kwas DHA – ostatni etap ciąży wymaga suplementacji kwasu DHA w ilości od 600 do 1000 mg dziennie;
jod – nadal kontynuowana powinna być suplementacja jodem. Dzienna dawka nie powinna ulec zmianie i powinna wynosić ok. 250 μg;
witamina D3 – podobnie jak w 2. trymestrze dawka powinna wynosić 20-25 μg dziennie;
żelazo – około 30–120 mg dziennie, jeżeli istnieje taka potrzeba i zaleci to lekarz.
Karmienie piersią to według wielu kobiet jeden z najważniejszych okresów w życiu, w którym dominuje miłość, czułość i bliskość. Oprócz tych wartości, wraz z mlekiem, matka powinna dostarczyć swojemu dziecku niezbędne witaminy i minerały. Nie dokona tego, jeśli sama będzie cierpieć na niedobory, dlatego tak istotną rolę w tym czasie odgrywają witaminy dla matek karmiących piersią. Przede wszystkim czas laktacji to wysiłek energetyczny dla mamy, dlatego powinna ona zwiększyć przyjmowaną ilość kalorii o około 500 dziennie. Dokładna ilość będzie zależała od masy ciała oraz aktywności fizycznej. Ponadto należy dostarczyć zestaw witamin dla karmiących piersią.
Niezbędne witaminy dla kobiet karmiących piersią to:
witamina D – wykazuje m.in. działanie immunomodulujące i przeciwzapalne. Jest niezbędna nie tylko dla kobiet w okresie laktacji, ale dla każdego dorosłego człowieka. Witamina D stosowana przez karmiącą kobietę przenika do jej organizmu oraz mleka w niewielkich ilościach, dlatego wskazane jest również suplementowanie witaminy D3 dziecku od pierwszych dni jego życia;
kwasy omega-3 (DHA) – przyjmowanie kwasów tłuszczowych przez matkę karmiącą sprawia, że przenikają one do pokarmu, dzięki czemu są dostarczane dziecku. Kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na zdrowie Twojej pociechy, w tym na odpowiedni rozwój układu nerwowego;
jod – niedobór tego składnika prowadzi do problemów z pamięcią, koncentracją, opóźnienia rozwoju fizycznego czy spadku odporności, dlatego jego dostarczanie jest ważne nie tylko podczas ciąży, ale także wraz z mlekiem matki;
kwas foliowy – witamina B9 odgrywa bardzo ważną rolę podczas intensywnego rozwoju dziecka, zapewniając prawidłowy podział komórek, dlatego należy go przyjmować również w okresie laktacji;
żelazo – zbyt małe ilości żelaza w organizmie matki, mogą mieć wpływ na zaburzenia motoryki u dziecka w przyszłości, dlatego tak ważne jest jego uzupełnianie również w okresie karmienia piersią;
wapń – karmiąc piersią, powinnaś dostarczać dziennie około 1000-1300 mg wapnia. Najlepiej za pomocą produktów spożywczych bogatych w ten składnik. Przyswajalność wapnia jest jednak ograniczana przez fityniany zawarte m.in. w zbożach czy szczawiany zawarte w burakach, dlatego dla zwiększenia wchłaniania wapnia należy suplementować witaminę D3.
Tanie witaminy dla ciężarnych kupisz w aptece internetowej Sanfarma. Monopreparaty jak kwas foliowy czy żelazo to jedynie kilka złotych. Natomiast tabletki dla kobiet w ciąży, zawierające kompleks witamin dostaniesz już za około 20 złotych. Ostateczny koszt będzie zależał od rodzaju preparatu, producenta oraz wielkości opakowania. Najwięcej zapłacisz za suplementy, które dostarczą Twojemu organizmowi naturalnych witamin i minerałów.
Witaminy dla ciężarnych z jodem, kwas foliowy, żelazo, witaminy dla karmiących z DHA – niezależnie czego dokładnie potrzebuje Twój organizm i rozwijające się w Twoim łonie dziecko, apteka Sanfarma pomoże Ci to dostarczyć. Oferujemy szeroki wybór witamin oraz kompleksowe rozwiązania, które zadbają o zdrowie w czasie ciąży, ale także po porodzie, w okresie laktacji. Dzięki temu, że prowadzimy sprzedaż internetową, możemy zaproponować Ci suplementy dla kobiet w ciąży w korzystnych cenach. Wiemy, jak ważny jest dla Ciebie prawidłowy przebieg ciąży oraz szczęśliwe rozwiązanie, dlatego zachęcamy do zakupów w aptece Sanfarma, gdzie nasi farmaceuci udzielą Ci wszelkich niezbędnych informacji na temat właściwej suplementacji podczas tego pięknego okresu, jakim jest ciąża. Zapoznaj się również z naszą ofertą witamin dla dzieci.
Copyright by Sanfarma.pl